Uutiset

  

  • Yhdistyksen Lintuillassa koettiin juhlallinen hetki, kun kunniajäsenellemme Seppo I. Saariselle ojennettiin Luonnontieteellisen keskusmuseon myöntämä kunniakirja. Kunniakirja myönnettiin ansioituneesta rengastustoiminnasta, jota Sepolla on takanaan kymmeniä vuosia.

    Useimmille meistä on tuttu Sepon pönttölintujen tutkimus ja rengastus Tenholan hevoshaassa mutta kansallisesti Sepon ansiot tunnetaan pönttölintujen rengastuksen lisäksi pikkulintujen luonnonpesien löytäjänä ja poikasten rengastajana. Seppolla on myös oman rengastajauran lisäksi ollut merkittävä rooli nuoremman polven innostajana lintujen rengastustoiminnan pariin.

    Kunniakirjan Sepolle ojensivat rengastustoimikunnan puheenjohtaja Heikki Kolunen sekä yhdistyksemme jäsen rengastaja Pekka Pouttu.

      Takaisin
  •   Arkisto

Kanta-Hämeen Lintutieteellinen yhdistys ry - Birdlife Kanta-Häme

Kanta-Hämeen lintutieteellinen yhdistys ry     khly@birdlife.fi   |   Birdlife Suomi ry      toimisto@birdlife.fi