KHLY

Kanta‑Hämeen lintutieteellinen yhdistys (perustettu vuonna 1971) on lintuharrastajien yhdistys, joka tarjoaa jäsenilleen hyvät lintuharrastusmahdollisuudet KHLY:n alueella. Alueeseen kuuluvat seuraavat kunnat: Hattula, Hauho, Hausjärvi, Hämeenlinna, Janakkala, Kalvola, Lammi, Loppi, Renko, Riihimäki ja Tuulos. Yhdistyksen jäsenenä tapaat muita linnuista ja luonnosta kiinnostuneita, pääset linturetkille, saat tietoa kotiseutusi linnuista ja opit tunnistamaan lintuja. KHLY järjestää jäsenilleen vuosittain mm. kokoontumisia, esitelmiä ja linturalleja. Jäsenetuina saat yhdistykseltäsi monipuolisen maakunnallisista lintuasioista kertovan Kanta‑Hämeen linnut ‑vuosikirjan. Vuosikirjassa julkaistaan mm. monipuolisia katsauksia yhdistyksen toimialueen linnustosta. Katsaukset perustuvat jäsenistön KHLY:lle ilmoittamiin lintuhavaintoihin.

KHLY‑n jäsenenä tuet linnustonsuojelua myös muualla maailmassa, sillä BirdLife Suomi on kansainvälisen BirdLife International ‑järjestön Suomen partneri. BirdLife International on maailman lintujensuojelujärjestöjen yhteenliittymä, joka toimii yli sadassa maassa. Sillä on yli 2.5 miljoonaa henkilöjäsentä.

 

Jokainen jäsen saa BirdLifeltä neljästi vuodessa ilmestyvän valtakunnallisen Tiira‑lehden, joka on järjestön yhdysside jäsenistöön ja kertoo lintumaailmaa koskevista asioista ja tulevista tapahtumista. Sen lisäksi voit tilata jäsenhintaan lintuharrastuksen, linnustonsuojelun ja lintututkimuksen erikoislehden Linnut, joka hemmottelee lukijoitaan upeilla valokuvilla ja laadukkailla artikkeleilla. Voit myös osallistua BirdLife Suomen järjestämille kursseille, retkille ja seminaareihin, joista kaikista tiedotetaan Tiira ‑lehdessä.

 

Kanta‑Hämeen alueella on 6 lintutornia: 1) Hausjärvi ‑ Kara, Piirivuori, 2) Hämeenlinna Hattelmalanjärvi, 3) Janakkala - Tervakoski, Toivanjoki, 4) Hämeenlinna (Kalvola) ‑ Pirttikoski, Muulinjärvi ja 5). Hämeenlinna (Kalvola) ‑ Vanajavesi, Jalavaniemi, 6) Loppi - Loppijärvenranta

 

 

 

Kanta-Hämeen lintutieteellinen yhdistys ry.

 

Syyskokous 12.11.2009 klo 18.00

Stone Gallery Lunnikivi, Hämeenlinna

 

Paikalla 15 yhdistyksen jäsentä

 

Liitteet:

Osallistujaluettelo

Kokouskutsu ja esityslista

Toimintasuunnitelma vuodelle 2010

Talousarvioehdotus vuodelle 2010

 

 

1.       Kokouksen avaaminen

 

Yhdistyksen puheenjohtaja Markku Hyvärinen avasi kokouksen.

 

 

2.       Kokouksen järjestäytyminen

 

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Markku Hyvärinen.

Kokouksen sihteeriksi valittiin Johanna Viisainen.

Pöytäkirjantarkastajiksi (2 kpl) ja ääntenlaskijoiksi (2 kpl) valittiin Christer Casagrande ja Jyrki Tolvanen.

 

 

3.       Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.

 

 

4.       Hyväksyttiin kokouksen työjärjestys.

 

 

5.       Yhdistyksen puheenjohtajan valinta toimikaudelle 2010

 

Ehdotettiin Markku Hyväristä jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana. Muita ehdokkaita ei ollut. Markku Hyvärinen valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi toimikaudelle 2010.

 

 

6.       Hallitusten jäsenten valinta toimikaudelle 2010

 

Juha-Matti Valonen on ilmoittanut, että on estynyt jatkamasta hallituksessa. Muut hallituksen entisistä jäsenistä olivat ilmoittaneet olevansa edelleen käytettävissä. Markku Hyvärinen kertoi, että Ilkka Hakala on suostunut olemaan ehdolla hallitukseen. Muita ehdokkaita ei ollut ja Ilkka Hakala kutsuttiin hallituksen jäseneksi. Hallituksen jäsenet toimikaudella 2010 (6 kpl) ovat  Matti Aaltonen, Ilkka Hakala, Juhani Kairamo, Mervi Vainio, Johanna Viisainen ja Panu Villanen. Puheenjohtaja Markku Hyvärinen esitti  toiveen, että yhdistyksessä pohdittaisiin mahdollisuutta asettaa hallituksen jäsenten toimikausi määräaikaiseksi, jolloin hallitukseen olisi mahdollista saada enemmän vaihtuvuutta jatkossa.

 

 

7.       Tilintarkastajien ja varatilintarkastajien valinta toimikaudelle 2010

 

Tilintarkastajina toimikaudella 2009 toimineet Heikki Seppälä ja Tuulikki Kärkkäinen olivat luvanneet olla käytettävissä tehtävään myös toimikaudella 2010 ja heidät valittiin tehtävään. Varatilintarkastajiksi valittiin Jyrki Tolvanen ja Petri Uronen.

 

 

8.       Jäsenmaksun suuruudesta päättäminen vuodelle 2010

 

Yhdistyksen taloudellinen tilanne on hyvä, eikä ole syytä jäsenmaksujen korottamiseen. Jäsenmaksu päätettiin pitää ennallaan ja se on vuonna 2010: varsinainen jäsen 30 euroa, opiskelija/nuorisojäsen 11 euroa, perhejäsen 5 euroa.

 

 

9.       Toimintasuunnitelma vuodelle 2010 (liitteenä)

 

Julkaisu- ja tiedotustoiminta

·         Kotisivujen kehittämiseen ja ylläpitämiseen on toivottu lisää vastuuhenkilöitä. Lauri Lindberg lupautui hoitamaan yhdistyksen kotisivuja jatkossa. Myös Markku Hyvärinen jatkaa kotisivujen ylläpitäjänä.

·         Jorma Yrjölä ehdotti, että huolimatta kotisivujen olemassaolosta  tarvittaisiin myös kirjallinen tiedote jäsenille. Se voisi olla kaksi kertaa vuodessa lähetettävä lyhyt kirja, jonka yhteydessä olisi myös kokouskutsu. Todettiin, että jatkossa kokouskutsu tullaan laittamaan Tiira-lehteen ja näin jokainen jäsen tulee saamaan kokouskutsut kirjallisena. Luvattiin kuitenkin pohtia jäsenpostituksen tarpeellisuutta.

 

Kokoukset, retket ja muut tilaisuudet

·         Lauri Kokkala ehdotti, että tammikuun henkilökohtainen pinnakisa siirrettäisiin pidettäväksi helmikuussa, jolloin yhdistys saa normaalisti hyvin vähän havaintoja maastosta. Ehdotusta kannatettiin ja muutos tullaan toteuttamaan heti ensi vuonna.

·         Lauri Lindberg ehdotti, että keväällä järjestettäisiin pinnaralli vuoden 2007 tapaan, mutta Atlas-rallina niin, että kisa-alueena olisivat Atlas-kartoituksessa huonosti tutkitut alueet. Hän myös lupasi olla mukana järjestelyissä.

·         Todettiin, että Riihimäellä keväisin järjestetty koululaisten pinnaralli uhkaa loppua, koska entisten rallin vetäjien Alssi Niskasen ja Reijo Kososen tilalle ei ainakaan toistaiseksi ole tiedossa uusia vastuuhenkilöitä.

·         Retkivastaava Mervi Vainio lupasi jatkossakin hoitaa yhdistyksen retkien järjestelyjä.

·         Yhdistys tulee osallistumaan Jorma Yrjölän järjestämään ”Hämeen Luonto 2010” –tapahtumaan tammikuussa 2010. Tapahtumassa esittäytyvät alueemme luonto- ja metsästysjärjestöt. Ohjelmassa on luontokuvanäyttely ja luentoja. Varsinainen tapahtumapäivä on Hämeenlinnan Kaupunginkirjastossa lauantaina 16.1.2010.

·         Pyritään osallistumaan mahdollisuuksien mukaan välivuosien jälkeen taas Riihimäen Erämessuille 10.-13.6.2010.

 

Linnustonsuojelu

·         Kerrottiin, että yhdistyksen toimesta ollaan aloittamassa Turengin altaiden pienimuotoista kunnostustyötä. Hankkeesta tarkemmin kohdassa 10. /Talousarvioehdotus

 

Palvelutoiminta

·         Tornien Taiston yleisötilaisuuteen toivotaan mukaan myös Lopen Loppijärven uutta lintutornia, jossa voisi olla yhdistyksen jäsenten muodostama kilpailujoukkue. Yhdistys maksaa yleisötorneilla kilpailevien jäsentensä osallistumismaksut. Toivan lintutorni Janakkalan Tervakoskella on jatkossakin yksi yleisötorneista.

·         Yhdistys järjestää kevään 2010 aikana lapsille ja nuorille suunnatun lintukurssin, jossa on teoriaa ja käytäntöä. Juhani Koivu ehdotti, että yhtenä kurssin osana voisi olla retki Sääksikeskukseen Pohtiolammelle.

 

 

Jäsenyydet ja yhteydet

·         Todettiin, että toimintasuunnitelmasta puuttui kohta, jossa mainitaan yhteistyön tekeminen alueemme eri alojen yritysten kanssa. Yhdistys on jo useita vuosia ollut yhteistyössä mm. UPM:n kanssa, jonka tuella on mahdollistettu useita linnustonsuojeluun liittyviä hankkeita.

 

 

10.   Talousarvioehdotus vuodelle 2010

 

Yhdistyksen taloudenhoitaja Juhani Kairamo oli estynyt osallistumasta syyskokoukseen.  Yhdistyksen puheenjohtaja Markku Hyvärinen kertoi suullisesti talousarvioehdotuksen pääkohdista. Yrityksellä on hyvä taloudellinen tilanne, koska pönttömyynnistä on yhdistys saanut varoja noin 5.000 euroa kuluneen vuoden aikana. Yhdistyksen maksettavaksi tulee tänä vuonna kahden vuosikirjan kulut, mutta siitä huolimatta yhdistyksen talous jää plussalle 300-400 euroa. Myös ensi vuonna tullaan osallistumaan BirdLife Suomen pönttökampanjaan, jossa yhdistys saa 10 euroa jokaisesta rakennetusta ja maastoon viedystä kampanjassa mukana olevasta linnunpöntöstä. Lisäksi linnunpönttöjä on saatu jonkin verran kaupaksi Pönttöpäivillä Lopella Eräloppi Oy:n pihalla keväällä järjestetyssä tapahtumassa. Myös muutamat yritykset ovat ostaneet yhdistykseltä omistamiensa metsäalueiden  pöntötyksiä. Linnunpönttöjen myymisestä on arvioitu saatavan 4.000 – 6.000 euroa ensi vuonna ja se on tällä hetkellä yhdistyksen tärkein varainhankintakanava. Pönttötalkoisiin toivotaan laajempaa osallistumista jatkossa, nyt pönttöjen rakentaminen ja myyminen on ollut pääosin hallituksen jäsenten aktiivisuuden ansiota.

 

Yhdistyksen hyvä taloudellinen tilanne mahdollistaa myös jäsenten lintuharrastusta tukevien toimien rahoittamista. Yhdistyksellä on edelleen olemassa linnustonsuojelurahasto, josta yhdistyksen jäsenet voivat anoa tukea omiin hankkeisiinsa. Anomus tulee esittää kirjallisena yhdistyksen hallituksen käsiteltäväksi. Esim. yhdistyksen jäsenten ylläpitämälle kotkahaaskalle johtavan tien talvikunnossapitoon  luvattiin myöntää tarvittaessa aurausavustusta.

 

Kerrottiin, että yhdistyksen hallitus on myöntänyt Turengin altaiden pienimuotoista kunnostustyötä varten linnustonsuojelurahastosta 1.000 euroa vuodelle 2010. Tarkoitus on muokata altaita pienimuotoisesti mm. kahlaajille paremmin soveltuviksi lepo- ja ruokailupaikoiksi. Yhdistyksen linnustonsuojeluvastaava Johanna Viisainen kertoi hankkeesta, jonka organisoijana hän toimii. Hankkeen rahoittamiseksi yritetään kuitenkin ensin saada avustuksia mm. Hämeen Ympäristökeskukselta, Janakkalan kunnalta ja maansiirtoyrityksiltä, joiden palveluja joudutaan myös ostamaan.

 

 

11.   Muut asiat

 

Esityslistalla ei ollut muita asioita ja keskusteltiin mm. uusien laskentalinjojen perustamisen ehdoista. Huomattiin myös, että yhdistyksellä ei itsellään ole kattavaa rekisteriä tai tietoa siitä, millä alueilla sen jäsenet aktiivisesti ylläpitävät laskentalinjoja, rengastustoimintaa tai omia pöntötysprojektejaan. Yritetään kerätä jäsenistöltä tietoa em. henkilökohtaisista projekteista, jotta tietoa voi helpommin tarvittaessa antaa eteenpäin esim. uusien pöllönpönttöjen paikkoja selvitettäessä.

 

 

12.   Kokouksen päättäminen

 

 ----------------------------------------------------------------         -----------------------------------------------------------------

 

Markku Hyvärinen                                                                               Johanna Viisainen

puheenjohtaja                                                                                                                   sihteeri

 

-----------------------------------------------------------------        -----------------------------------------------------------------

 

Christer Casagrande                                                                           Jyrki Tolvanen

pöytäkirjantarkastaja                                                                         pöytäkirjantarkastaja

 

  |  Sivusto päivitetty viimeksi 2.9.2010   |  Ylläpito   |  Tekninen toteutus AINA   |