perjantai, 15 joulukuu 2017 09:47

"BIRDLIFE KANTA-HÄME" NIMI KÄYTTÖÖN KHLY:N TOIMINNASSA

KHLY:n hallitus on päättänyt, että yhdistys ottaa tiedottamisessaan ja muussa julkisessa toiminnassaan käyttöön nimen BirdLife Kanta-Häme. Päätöksen taustalla on hyödyntää BirdLife brändin tuomaa lisäarvoa yhdistyksen toiminnassa. Yhdistyksen virallinen nimi säilyy Kanta-Hämeen lintutieteellinen yhdistys ry:nä. BirdLife -nimen käytöstä on hyötyä myös BirdLife Suomelle, koska BirdLife brändin käyttö paikallisella tasolla vahvistaa sitä myös valtakunnan tasolla. Päätöksen seurauksena päästään eroon myös ainaisesta ongelmasta, miten mediassa esiinnyttäessä, paikallisjärjestön yhteys kattojärjestöön saadaan luontevasti ja luotettavasti esille. BirdLife-nimen käytöstä on sovittu yhdessä BirdLife Suomen kanssa.

 

maalikuva-banneri.png

BirdLifeSuomi-logo-181px

tiira-logo-ikoni.png